שיקום קרקעות מזוהמות

לאחרונה, במסגרת פרויקטים כמו התחדשות עירונית, כמו גם פרויקטים בהם מאיצים את היקף הבנייה בישראל, מבצעות הרשויות שיקום קרקעות מזוהמות. מדובר בפרויקט רחב היקף, אשר לא תמיד זוכה לאמון הציבור, ועל פי רוב האחרון מתעקש להביא מומחים משלו על מנת שיאששו כי הקרקע כבר לא מזוהמת. זיהום אינו רק השלכה של שקיות זבל או שיירי מזון, אלא גם מקרים בהם הקרקע ממש מסוכנת לדריכה, ועלולה להביא למותו של השוהה עליה. במקרים כאלו יורד אמונו של האזרח ברשויות כאשר הן מפרסמות שהקרקע נקייה, וכאן המקום להסביר מתי כדאי בכל זאת להסתמך על הנאמר ולדעת שהיעד שלכם הוא יעד בטוח.
 
קרקע תעשייתית לשעבר המיועדת להיות קרקע למגורים
 
זהו המקרה הרגיש ביותר עבור האזרחים. בישראל ישנם מספר מקרים כאלו, אשר הידוע מכולם קרה לפני כ- 5 שנים, עת החליטה הממשלה לבטל את אזור התעשייה הצבאית רמת השרון-הרצליה-הוד השרון, ולהעבירו לעיר הבה"דים בבאר שבע. הביטול גרם לכך שגם הרשויות וגם חברות ההשבחה למגורים הכניסו לתמונה קבלנים שהיו אמונים על שיקום קרקעות מזוהמות באזור, שיקום שכלל ניקיון יסודי עד למצב של החזרת הקרקע למצב בטוח. עד היום אזרחים לא מעטים עדיין חוששים, אך ביקוש החל להירשם באזור, והוא נמצא במגמת עלייה בפרמטר זה, הודות לשיקום.
 
הרחבת קרקע על חשבון כביש סואן
 
הרחבה כזו אף היא מהווה צורך לטהר את הקרקע, משום שקרקע שיועדה לתעבורת כלי רכב ממונעים היא בברירת מחדל. במקרה כזה, הרבה לפני שמגדלים שם גידולים חקלאיים או בונים בניינים ובתים, יכשירו את הקרקע באמצעות פרויקט שיקום קרקעות מזוהמות, אשר יערוב לכך שהקרקע תהיה פוריה, בטוחה לחקלאות ואשר תספק מגורים באיכות טובה.
 
קרקעות עליהן נעשה בעבר שימוש בחומרים מסרטנים
 
מדובר בקרקעות בהן העבודה עם החומרים הללו בוצעה על פי הגדרה, למשל מקומות בהם היו מפעלי אסבסט. במקומות כאלו, אשר עומדים להיות מוקצים למגורים, פרויקט שיקום קרקעות מזוהמות הוא צורך השעה. יתרה מכך, יידרשו הוכחות חותכות ביותר על מנת להביא לשם קונים ומשקיעים להם צריך להיות מובטח ביטחון מלא מזיהום וסכנות כאלו ואחרות על קרקע זו.