זיהום אוויר – משמעות והשלכות

הווצרות זיהום אוויר אינה מעודדת ואינה תורמת להתפתחותו של האזור. לצערכם, ישנם מקרים בהם תוכלו לחזות זיהום אוויר עתידי ומעטים הם הצעדים שתוכלו לעשות כדי להתנגד לכך. החל מהטמעת אנטנות סלולריות באזור מגוריכם או עבודתכם, כלה בהקמת מזבלות עירוניות או אזוריות, ועד להרחבת כביש פריפריאלי והפיכתו לכביש ראשי, כל אלו הם מהלכים אשר מקדמים דה פקטו זיהום אוויר באזור, מה שעלול לגרוע משוויו הכלכלי של נדל"ן המצוי בו.
 
גריעה משווי הנדל"ן באזור המדורדר
 
כאשר תושבים חיים באזור נקי, גם אם הוא סואן ולא שקט, נוצרת תחושה של חממה, אשר תורמת מטבע הדברים לעליית מחירים והיווצרות בועת נדל"ן. זו הסיבה מדוע תל אביב, גם בחלקיה הסואנים והלא שקטים, נחשבת יקרה. כמרוחקת מאזורי תעשייה עתירי זיהום כמו אלו של חיפה או ים המלח, היא מציגה מצב של בועה, ושמירה על המצב הזה תורמת להישארות המחירים על כנם, לעתים בעליות שערים כלפי מעלה. לעומת זאת, אם יוחלט להציב בעיר שכזו בתי זיקוק, או אפילו להרחיב את תחנת הכוח הקיימת, עלול הדבר להביא לירידת מחירי הנדל"ן בשל זיהום אוויר מוגבר שיתהווה עקב התוספת או ההרחבה.
 
השפעה לרעה על מצבו הבריאותי של התושב
 
לא מזמן פורסם מחקר על גידול ילדים עם גולגלות קטנות באזורי חיפה והקריות בהשוואה לשאר אזורי המדינה, וזה לא המקרה היחיד. במחקרים לא מעטים, הוכח כי קיים קשר בין נוכחות של זיהום אוויר לבין היווצרות מומים לאזרחים החיים בסביבה שכזו. 
 
השפעה לרעה על החקלאות
 
גם בתחום החקלאות קשה יהיה מאד להתגבר על הקשיים. גידול גידולים חדשים תהיה משימה קשה, וגם אם תוותרו על כך, ותקנו במרכולים הנמצאים באזורים עם זיהום אוויר, מראש ניתן לומר כי הפירות והירקות שם יהיו מרוססים יותר ואורגניים פחות מאשר באזורים לא מזוהמים, בהם השימור אפשרי בסבירות גבוהה יותר.
 
מגע יומיומי עם אוויר עכור
 
כמובן שזוהי ההשלכה הכי בסיסית אך גם הכי מרחיקת לכת. באזורים בהם יש בתי זיקוק, לאפילו באזורים בהם עומסי התנועה גדולים ורבים, האזרח נאלץ לבוא במגע יומיומי עם אוויר מזוהם, ולהגביר את סיכויו ללקות במחלות ונגיפים כמו אסטמה, או להתקשות בנשימה ביחס לדיירי הסביבות הנקיות יותר.