הגנת הסביבה – חוקים ותקנות

להלן אסופת חוקים ותקנות בנושא הגנת הסביבה בישראל. הגנת הסביבה היא נושא התופס עמודים נרחבים בכותרות ובשיח היומיומי. אם יש משהו שמאחד את ישראל עם כל המדינות שנגדה הוא ההקדשה לאיכות הסביבה, שמובילה לנושאי שימור קריטיים כמו צמצום החור באוזון והנגשת סביבה נקייה ונעימה. כאן בארץ, נכנס לאחרונה יישומו, ולא רק חקיקתו, של חוק השקיות, המחייב כל סופרמרקט (ועדיין לא כל מכולת וחנות קטנה יותר) לחייב בתשלום של 10 אגורות על שקית ניילון. נושא זה הוא רק חלק מהגנת הסביבה על תקנותיה השונות שנכנסו ויושמו בעת האחרונה.
 
חוק החומרים המסוכנים
 
חוק החומרים המסוכנים משנת 1993 מצביע על אסופה של חומרים המוגדרים כמסוכנים, ועל כן מוגדרים כרעלים. ככאלו, יש עליהם חוקי אחסון, שימור ורישום, אשר כל מי שחייב להחזיק בהם מטעמים פונקציונליים או מסחריים, יחויב לעשות זאת תחת תנאיו של החוק. על אכיפת החוק יש גורמים ממונים, כמו למשל פקחי משרד העבודה שרשאים לקנוס ולהטיל סנקציות על מקומות עבודה ומפעלים שלא מקיימים את חוק החומרים המסוכנים.
 
צמצום השימוש בניילון
 
חוק הידוע כחוק השקיות, במסגרתו מחויבים מרכולים גדולים להשית תשלום של 10 אגורות על כל שקית שהלקוח אוגר עמו מהקופה. הדבר אכן מביא לצמצום השימוש בשקיות, ויותר ויותר קונים מביאים עמם שקיות מהבית או משתמשים בעזרים שאינם ניילון, כמו למשל תיקי בד למרכולים.
 
עידוד בניה ירוקה
 
מתפרסמות תקנות שעה בכל הקשור לעידוד בנייה ירוקה, המתבססת על חומרים הפולטים פחות גזי חממה ביחס לממוצע, וכן מסתמכת על אנרגיה ירוקה. בתחום החשמל למשל קיימת תקנה לפיה האזרח הקטן שמחזיק באנרגיה סולרית יהיה רשאי למכור אותה לחברת החשמל תמורת הנחה בחשבונו הדו חודשי.
 
עידוד השימוש באופניים בערים גדולות
 
כרגע יש פיילוט בתל אביב והאזור, בו מועמדים לרשות הציבור אופניים להשכרה. בהמשך, יהיו פיילוטים נוספים להשכרת רכב פרטי אותו ניתן יהיה להחזיר ברגע החנייה, מה שיצמצם את מספר הרכבים בכבישים ממאות אלפי לכמה מאות בודדות, כאשר מי שלא הספיק לשריין לעצמו רכב יוכל ליהנות מזמני המתנה קצרים ומתחבורה ציבורית זמינה ומשוכללת יותר מבעבר. 
 
המודעות הסביבתית הולכת וצוברת תאוצה משנה לשנה, ונכנסת לתודעה של המחוקקים והציבור כאחד!