5 גורמים לזיהום אוויר

זיהום אוויר הוא כל מצב בו נוצר אוויר עכור יותר ממצב אופטימלי. מובן שבשום מקום המצב אינו יכול להיות אופטימלי, משום שגם בסביבה שהיא נקייה מתעשייה ומסחר, אך יש בה מבנים בנויים, אם הם מבטון זה אומר שיש באזור גזי חממה, וגם אם הם עשויים מעץ חלק מחומרי הציפוי והשימור עשויים להיות מזיקים ולפלוט חומרים כימיים במצב צבירה גז. במילים אחרות, מצב בו באזור מסוים יש אוויר מזוהם הוא מצב בו רמת הניקיון של האוויר ירדה. מה עלול לגרום לכך?
 
עומס בניית בטון
 
עומס בניית בטון יוצר פליטת גזי חממה. על מנת להימנע מכך ניתן להקדיש חלק מהמבנים לבנייה ירוקה, כפי שאכן מופיע בחלק לא קטן מהתקנות. הקצאת חלק מהבנייה לחומרים שאינם בטון, כמו עץ או מלמין, מורידה משמעותית את רמת גזי החממה באזור. קיימים עוד המון סוגים של פנלים מבודדים שומרי איכות סביבה.
 
עומסי תנועה
 
כמובן שעומסי תנועה גורמים לזיהום בשל פליטה מצינורות משנק ופליטה. לא כל המכוניות מתבססות על פליטה מהצינורות הללו, ובמרכזי הערים באירופה המערבית ישנה אפילו מגבלת כניסה לרכבים ישנים מסוג כזה. בישראל לא קיימת תקנה מסוג זה, אך אמצעים אחרים הם שמורידים זיהום עקב תנועה: החלפת הרכב באופניים מטעם העיריות, או אפילו ברכבים אחרים הידועים כנקיים כמו יונדאי i10 כפי שמתכננים לעשות בתל אביב. בפרויקט זה, הרכבים יסופקו למעשה מהעירייה לאזרחים, והם יוכלו להזדכות עליהם בחניה ייעודית, מבלי לכתת גלגלים למציאת מקום חניה קרקעי רגיל. 
 
אזורי תעשייה שאינם הייטק
 
מדובר באזורי תעשייה המתבססים על ערובות ולא על טכנולוגיה עילית בה המחשבים מחליפים את המזהמים השונים. אזורי תעשייה כאלו נמצאים בחיפה, וכן בתחנות הכוח של מדינת ישראל בצפון תל אביב (רידינג) ודרום מערב חדרה (גוטנברג). המחוקק משית עונשי קנסות על זיהום מטעם הישויות הללו על מנת לצמצם את היקף הזיהום.
 
ריסוס חקלאי
 
אחת הסיבות לא רק להגברת הזיהום אלא, תאמינו או לא, להגברת חלק מהגשמים שפקדו את ישראל במערכות החורף האחרונות. הריסוס מתבצע ממטוסים כלפי מטה, ולחומר הריסוס השפעה שלילית על החור באוזון ומעודד היווצרות עננה רטובה. טיבו של החומר מתבטא רק בריסוס השדות לשם שימורם וטיפוחם.
אי הקפדה על ניקיון בשטחים ציבוריים
 
הישראלים בפארקים בחופשות החג ובימי השבתון משאירים אחריהם לכלוך מכל הסוגים והמינים, וגם בשגרה, כאשר לא משליכים בדלי סיגריה, ולא דואגים למחזור כאשר משליכים את האשפה עלול להיווצר נזק סביבתי. הקפדה יתרה על ניקיון ומחזור תורמת לשיפור ניקיון הסביבה ובפרט לשיפור ניקיון האוויר.